KÖRNYÉKBELI LÁTNIVALÓK


Jókai-kilátó

A Balatonfüred felett található Tamás-hegy tetején áll a fából épült Jókai-kilátó.

 A három emeletes építményről rálátunk Balatonfüredre és a teljes Tihanyi-félszigetre is. A hegycsúcsra jelzett turistaút vezet fel. A Tamás-hegyi kereszt mellet elhaladva, a Balatoni Kéktúra jelzésén egy tanösvényen mehetünk tovább, melynek pihenőhelyeit Jókai Mór regényének, Az aranyembernek a szereplőiről nevezték el.

A hat pihenőhelyen megállva, Tímár Mihály, Athalie, Noémi vagy Tíméa padjáról gyönyörködhetünk az elénk táruló látványban. Az utolsó pihenőt elhagyva érünk a kilátóhoz, ahonnan többek szerint a legszebb balatoni panorámát csodálhatjuk meg.

A Jókai Kilátóhoz a Tamás-hegyi kereszttől juthatunk el Balatonfüred északi területén. A kereszttől pár perc sétára található egy ingyenes parkoló az autósok számára, a tömegközlekedőknek viszont 10-15 perc sétával kell számolniuk a legközelebbi,  "Tamási Áron utca" elnevezésű buszmegállótól idáig.


Vaszary-galéria

A főként képzőművészeti alkotásokat bemutató épületegyüttesben a kiállításokat irodalmi, zenés és előadói estek kísérik.

A Vaszary Galéria az egész család számára tartalmas szórakoztatást ígér; a tematikus múzeumpedagógiai foglalkozások hat éves kortól kínálnak
különleges programot a kicsiknek, míg a felnőttek látogatók igényes időtöltéséről a Vaszary Kávézó és a Vaszary Könyvesbolt gondoskodik. Vaszary Kolos egykori hercegprímás első ízben esztergomi tanárként érkezett Füredre – gyógyulási céllal. Attól fogva szinte minden évben itt pihent. Már pannonhalmi apátként rendbe hozatta az akkor a rend tulajdonában lévő fürdőt. Esztergomi érsekként vette meg a bencés rendtől a területet, amelyen 1892-ben felépült eklektikus stílusú, tornyos nyaralója, Czigler Győző építész tervei alapján.
A hercegprímás halála után az épületet a benne lévő ingóságokkal együtt elárverezték, majd az 1920-as évek közepére honvédtiszti üdülőt alakítottak ki benne. 1927-ben készült el a nyugati szárny. Az épületek a II. világháború végéig a Honvédségi Jóléti Alap tulajdonában voltak. Az 1950-es évektől a rendszerváltozásig a szovjet hadsereg használta. A 2010-ben befejeződött felújítás óta az egykori prímási nyaraló és a hozzáépített nyugati szárny kiállítótérként funkcionál. A galéria Vaszary János festőművész munkáinak reprezentatív válogatásával nyitotta meg kapuit.


Jókai Mór Emlékház

Jókai Mór 1857. évi első füredi látogatása mély hatással volt rá és feleségére, Laborfalvy Rózára. A táj szépsége mellett a fürdő hangulata annyira vonzotta a házaspárt, hogy attól fogva rendszeres vendégei voltak Fürednek, majd 10 évvel később megvásárolták a telket, amelyen a napjainkban emlékmúzeumként működő villa áll. A koraeklektikus stílusban épült nyaraló 1870 őszén még nem volt teljesen készen, de Jókaiék már az év nyarán birtokba vették. Déli verandája felett kőbábos mellszobrokkal díszített teraszról lehetett gyönyörködni a Balaton és Tihany felé nyíló kilátásban. A bejárat előtt látható Flóra szobrot valószínűleg az épület későbbi tulajdonosa helyezte el. A felújított Jókai-villa 2010 májusa óta emlékházként, az országban szinte egyedülálló író-ház enteriőr típusú kiállítással várja látogatóit, felidézve a szellemi miliőt, bepillantást engedve a család füredi mindennapjaiba. Ugyanúgy megtalálható itt Jókai íróasztala, nevezetes távcsöve, botgyűjteményének, valamint híres ásvány- és csigagyűjteményének jeles darabjai, mint felesége színpadi kellékei és egyéb relikviái. A korhűen berendezett konyha mellett olyan érdekességek várják a látogatót, mint Jókai saját készítésű rajzai, miniatúrái vagy elefántcsont-faragványai.


Kerektemplom és Galéria

A füredi „Savanyóvízhez” járó vendégek már a XVIII. század ötvenes éveitől kezdve kérték, hogy legyen a fürdőtelepen egy kápolna. A görögkereszt alaprajzú épületet 1841-ben kezdték építeni, Frumann Antal győri építész tervei alapján. A templom klasszicista stílusban, a római Pantheon mintájára épült, építészi előzménye valószínűleg az esztergomi Szent Anna plébániatemplom volt.

A bejárat mellett két bronz dombormű látható, az 1919-es kommunista terror elől Balatonfüreden menedéket találtak emlékére. A „Mit féltek, kicsinyhitűek” domborművet 1928-ben, Úrnapján avatták fel, alkotója Boldogfai Farkas Sándor. Az 1940-es évek végén történt eltávolítása után a domborművet a balatonfüredi plébánián őrizték, majd az 1990-es évek elején helyezték vissza. A menekültek neveit felsoroló domborművet ekkor készítették, az eredeti, papíralapú, megrongálódott kép után. Az épület fennállásának százötvenedik évfordulójára kívül és belül megújult. 


Koloska-völgy

A Koloska-csárda után kezdődő tágas – korábban vizenyős – sík terület kezdetén, a murvázott közút mellett térképes tájékoztató tábla ad felvilágosítást a völgyről. Keleten a Péter-hegy, nyugaton a Tamás-hegy erdős lejtője dől a völgyre. A Péter-hegyre igen meredek úton lehet csak felkapaszkodni. Tavasszal töméntelen árvalányhaj díszlik rajta.Ősszel, amikor a cserszömörce levelei vörösödnek, az egész völgy rendkívül színessé és hangulatossá válik.

A Tamás-hegyre felvezető út már a völgy elejéről indul, s valamivel könnyebben járható, mint a másik. Ezután egy szoros következik, ahol a patak két oldalán a sziklák alig 20 m-re vannak egymástól. (A török időkben itt el lehetett zárni egy kőfallal, és a falu lakói – a hagyomány szerint – ide menekültek a törökök elől. A település azonban a XVI. század végére már pusztahely volt.)

A szoros után ismét kitágul a völgy, szép füves legelő nyílik az út nyugati részén. Északra egy magányos, szigetszerű domb emelkedik, tetején fehér mészkősziklákkal. A Koloska-csárda után – baloldalt – a gyalogút bevezet az erdőbe. Ott alakította ki az erdészet azt a sétautat, pontosabban tanösvényt, amely a Koloska-sziklához és a lábánál elterülő forrásvidékhez, illetve az erdőség mélyébe vezet.


Esterházy-kastély Látogatóközpont

Az Esterházy-nyaralókastély története a balatonfüredi savanyúvíz jótékony hatását felismerő, gyógyulni vágyó tehetős főuraknak köszönhető. A ma kétemeletes, műemléki épület első változata 1782-ben épült fel gróf Esterházy Károly püspök arácsi tóparti birtokán.

Tervezője Pauly Mihály uradalmi építész volt, építtetője pedig gróf Esterházy Kázmér. A régi füredi Savanyúvízi fürdő legmagasabb pontján lévő, többször átépített és bővített, és 2024 májusára felújított, többszáz éves épületben látványos interaktív nyaralástörténeti kiállítás mutatja be a 19-20. századi balatoni fürdőélet és Balatonfüred üdülőhelyi fejlődését. A kialakított látogatóközpont élményt nyújtó kultúrtörténeti attrakciója megújult környezetben várja látogatóit.  Az Esterházy-kastély Balatonfüred központjában, a Szívkórház közvetlen közelében található. Az autósok a helyszínen fizetős parkolót tudnak igénybe venni, a tömegközlekedők pedig 7-8 perc sétával juthatnak el a műemlék épülethez a legközelebbi buszmegállótól. 


Arácsi Népház

A XX. század elején a település mozgalmas közösségi élete miatt szükségessé vált egy befogadó épület felállítása. A városrész központjában található Népház a Balatoni Szövetség segítségével szerzett állami támogatásból 1914-ben épült fel, Keszler Aladár tervei alapján. Az eredetileg közösségi térnek szánt épületben az I. világháború alatt a helyi Vöröskereszt katonai kórházat rendezett be, később emeletén iskola, orvosi rendelő, könyvtár, alsó részében üzlet működött.
2010 óta a felújított épület végre az eredetileg tervezett funkció szerint valódi közösségi térként szolgálja a helyieket, emellett állandó és időszaki kiállításaival, képzőművészeti, zenei és egyéb programjaival várja az érdeklődőket. 


8230 Balatonfüred, Anna sétány 7. • +36300118199 • info@kekszalagport.hu

-2 °C Tiszta égbolt
Szél: 0.45m/s ÉNy